Komunikat prasowy nr 3: PREZYDENT NIEMIEC ZASADZIŁ DRZEWO W OGRODACH POLSKO-NIEMIECKICH
czerwiec 2018
Prezydent Republiki Federalnej Niemiec dr Frank-Walter Steinmeier wraz z zastępcą prezydenta m.st. Warszawy, Michałem Olszewskim, uroczyście posadził grab pospolity (Carpinus betulus „Fastigiata”) w Ogrodach Polsko-Niemieckich w środę 6 czerwca 2018 roku.
Zieleń miejska i założenia parkowe Miasta Warszawa to nie tylko estetyka. Wielu mieszkańcom służy ona przede wszystkim do spędzania wolnego czasu i odpoczynku od pędu miasta. Zieleń wymaga opieki, cierpliwości i zaangażowania, jest więc ważnym elementem budowania relacji, tych bliższych – sąsiedzkich, i tych ogólnych – społecznych i politycznych. Takie idee przyświecały Ambasadzie Niemiec w Warszawie i Urzędowi m.st. Warszawa, przy podpisaniu Listu Intencyjnego mającego na celu rewitalizację pasa zieleni na północnym brzegu Jeziora Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim.
Ogrody Polsko-Niemieckie pomyślane zostały jako projekt sąsiedzko-społeczny, zainicjowany przez dyplomację, jednak realizowany we współpracy z zaangażowanymi ekologicznie osobami prywatnymi i przedstawicielami biznesu. Jednocześnie jest to element celowej inicjatywy miasta, mający na celu wzbogacenie obszaru miejskiego Warszawy o milion drzew w najbliższych latach, aby w ramach polityki proekologicznej sprostać oczekiwaniom mieszkańców miasta.
Ogrody Polsko-Niemieckie obok Niemiecko-Francuskiego Ogrodu Saarbrücken i Niemiecko-Amerykańskiego Ogrodu Przyjaźni w Waszyngtonie są trzecim takim projektem na świecie. Powstają jako miejsce odpoczynku i spotkań, kluczowymi aspektami są cisza i spokój okolicy Parku Skaryszewskiego na tyłach ulicy Grochowskiej oraz posadzenie niezwykle starannie wybranych roślin - część z nich w naturalny sposób oczyszczać będzie wodę w jeziorku. Realizacji Ogrodów towarzyszą regularne konsultacje społeczne z mieszkańcami, a także realizowane wraz z partnerami biznesowymi i prywatnymi warsztaty oraz wspólne akcje sadzenia roślin. Projekt Ogrodów Polsko-Niemieckich został przygotowany we współpracy z firmą Urbanistyka i architektura krajobrazu Coqui Małachowska Coqui.
Ogrody mają kierować uwagę odwiedzających – zwłaszcza tych młodszych – na faunę i florę tego miejsca oraz kształtować wyobrażenie na temat bogatej kultury ogrodowej Polski i Niemiec. Projekt ten jest odpowiedzią na potrzebę uzupełnienia miejskiej zieleni – nieodzownego elementu nowoczesnych smart cities. Do 2019 roku w Ogrodach Polsko-Niemieckich pojawią się nie tylko nowe kwiaty i drzewa, ale także ławki i zostaną wytyczone nowe ścieżki spacerowe.
Prace nad Ogrodami trwają, wciąż jednak można dołączyć do grona Mecenasów, Partnerów i Przyjaciół projektu. Do tej pory w tym gronie znajdują się Mecenasi: LOTTE Wedel, Lorberg, Pepsico i Siemens Partnerzy: HOCHTIEF Polska, Mercedes-Benz, Rotary, T-Mobile Polska oraz Przyjaciele: AGS Warsaw Bayer, Bosch, Deutsche Bahn, Deutsche Bank, ECE Projektmanagement, eon, GfK Polonia, mBank, PwC, REMONDIS, Rotary, STIHL STRABAG oraz Veolia.
Szczegóły na stronie: www.ogrody-polsko-niemieckie.pl
Kontakt z Organizatorami:
Fried Nielsen Radca Minister
Kierownik Wydziału Kultury Ambasada Niemiec w Warszawie
ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa
tel.: +48 22 584 17 60
fried.nielsen@diplo.de
Magdalena Przedmojska
Biuro organizacyjne w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 22 338 62 73
ogrody@fwpn.org.pl
Bartosz Milczarczyk
rzecznik prasowy
Urząd m.st. Warszawy
tel. 22 44 333 92,
726 086 525 | b.milczarczyk@um.warszawa.pl