Realizacja idei projektu „Ogrody Polsko-Niemieckie“ rozpoczęła się w 2016 roku, ale pierwsze prace – nasadzenia, miały miejsce 24 maja 2017 roku.
Główne elementy koncepcji Ogrodów, takie jak społeczeństwo obywatelskie i ekologia, uwzględnione zostały już w fazie realizacji poszczególnych etapów powstawania parku: projektowania, budowy i nasadzeń roślinnych. Założenia te są spełniane między innymi w ramach wykładów, warsztatów oraz akcji wspólnego sadzenia roślin. Powstawaniu koncepcji „Ogrodów Polsko-Niemieckich“ jako spokojnego miejsca odpoczynku i spotkań towarzyszyły regularne konsultacje z mieszkańcami Pragi i Warszawy. Wszystkich mieszkańców i partnerów w dalszym ciągu zapraszamy do wspólnego działania na rzecz zieleni mieście.
Projekt uwzględnia przede wszystkim potrzebę ciszy i spokoju mieszkańców oraz żyjących w parku Skaryszewskim zwierząt. Podczas projektowania i zakładania „Ogrodów Polsko-Niemieckich” dużą wagę przywiązywano do poszanowania ekosystemu, sąsiadującego z Ogrodami Parku Skaryszewskiego z jego przyrodą, roślinami i zwierzętami. W koncepcji uwzględniono np. wprowadzenie roślin, które w naturalny sposób oczyszczają wodę jeziorka Kamionkowskiego.
Teren, na którym powstały „Ogrody Polsko-Niemieckie“ stwarza możliwości do realizacji dalszych projektów i inicjatyw ekologicznych. Pierwszy etap rewitalizacji w roku 2017 objął modernizację głównego wejścia od strony ul. Zielenieckiej. Zostały również zasadzone rośliny w pierwszej sekcji ogrodu. W latach 2018 i 2019 zakończone zostały prace w kolejnych częściach parku, realizujące założenia kultury ogrodowej i zawierające elementy symbolizujące przyjaźń między Niemcami a Polską. W 2019 zrewitalizowano ponadto kolejne wejście do ogrodu od strony ul. Międzynarodowej. W roku 2020 założono sad owocowy i łąkę kwietną oraz zainstalowano nowe ławki.
Autorem projektu jest polsko-niemiecka pracownia COQUI MALACHOWSKA COQUI urbanistyka architektura krajobrazu.