Aktualności

WITOLD STYPA: RZEŹBA 5D W WYOBRAŹNI

Wiosną chcielibyśmy zaprosić Państwa do wykonania niezwykłego ćwiczenia. Podczas spaceru po Ogrodach Polsko-Niemieckich, wyposażeni w zestaw kodów QR, stworzą Państwo w swojej wyobraźni monumentalną, a zarazem intymną (bo swoją osobistą) pracę przestrzenną. Rzeźba w wyobraźni jest zapisem konkretnej formy energetycznej w polu elektromagnetycznym. Nasza propozycja opiera się na teorii, że przestrzeń nie jest pojęciem absolutnym, lecz jest ona konstruowana w naszej wyobraźni.

 


Schemat Ogrodów Polsko-Niemieckich powstał poprzez naniesienie danych GPS na faktyczne miejsca w przestrzeni


Wyobraźnia potrzebuje impulsów, a impulsy wywołują fale. Dlatego rzeźba w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie ma formę falową i jest interakcją elektronu z fotonem, gdzie elektron przedstawiony jest jako energetyczny zygzak, a foton – jako fala. Porozumieniem między nimi jest w tym przypadku zarys Ogrodów Polsko-Niemieckich. Witold Stypa stworzył bazę 24 punktów – danych GPS i kodów QR– związanych z interakcją elektronu z fotonem na podstawie matrycy kaluzowskiej, mających swoje realne odniesienie w kamionkowskich Ogrodach Polsko-Niemieckich. Pierwsza rzeźba tego typu powstała na Wyspie Pasiece w Opolu w czerwcu 2022 r.

 

Założenia fizyczne: Współczesna fizyka kwantowa definiuje naturę jako zjawisko wielowymiarowe oparte na sile naszej wyobraźni. Światło w postaci zapisu elekromagnetycznego pozwala na podróże do dowolnych przestrzeni czasowych. Te przemyślenia stały się inspiracją do zaprojektowania przez Witolda Stypę rzeźby w wyobraźni.

 

Pole elektromagnetyczne, w tym również światło, stało się wymiarem, który jest jedną z najistotniejszych cech dzieła rzeźbiarskiego. Naszej trójwymiarowości możemy także doświadczyć z zamkniętymi oczami, ale światło – czyli promieniowanie elektromagnetyczne – pozwala nam zobaczyć więcej, bo jest falą tworzącą w naszych mózgach wymiar. Wymiary są sprawą wyobraźni, a nie opinii czy poglądu.

Od powstania pierwszej koncepcji matematycznej piątego wymiaru minęło ponad 100 lat. Jej twórcą był Thedor Kaluza – niemiecki fizyk i matematyk pochodzący z Opola. Kaluzie udało się zunifikować czterowymiarowy tensor z einsteinowską grawitacją i maxwellowskim polem elektromagnetycznym. W ten sposób opracowany został pierwszy pięciowymiarowy tensor metryczny. Sam Einstein zresztą, mimo początkowego powątpiewania, był gotów zaprezentować teorię Kaluzy w akademii.

 

Sposób realizacji rzeźby: spacer po Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

 

Przygotowanie: Każdy ze spacerowiczów i spacerowiczek – twórców i twórczyń dzieła – otrzymuje zestaw danych GPS i kodów QR, i samodzielnie, w swojej wyobraźni, połączy linie pomiędzy wskazanymi przez artystę punktami. Rzeźba powstała w wyniku eksperymentu zaistnieje jedynie w naszych myślach, tworząc monumentalną, a zarazem intymną   (bo osobistą) pracę przestrzenną. Dane można pobrać ze strony www.ogrody-polsko-niemieckie.pl. Dane GPS widoczne są na zdjęciu nad tym tekstem.

 

Witold Stypa – artysta urodzony w 1951 roku w Bytomiu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na wydziale Grafiki – w Filii w Katowicach. Pracował jako plastyk miejski w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. W 1979 r. opracował podstawy „Postrzegania Kosmorealnego” oraz stworzył pierwsze na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe oraz próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii Bernharda Riemanna i pięciowymiarowego tensora metrycznego Teodora Kaluzy, a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej. W latach 1985–2004 mieszkał w Braunschweigu, gdzie prowadził Muzeum Przyszłości. W 2004 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie założył i obecnie prowadzi własną galerię sztuki o nazwie MUSEUM OF FUTURE. Na Vimeo i Youtube umieścił około 8000 dzieł filmowych, które są częścią muzeum. Witold Stypa prowadzi wykłady na uczelniach wyższych oraz w innych instytucjach na temat związku matematyki wyższych wymiarów i fizyki kwantowej ze sztuką  przyszłości. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych w wielu krajach m.in. w: Danii, we Włoszech, w Jordanii, USA czy Hiszpanii. www.museum-of-future.com / www.witold-stypa.de / www.musejum-of-hyperspace.com

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!