Aktualności

List informacyjny nr 23: Warsztat ze zbierania nasion

Po dzisiejszym warsztacie mamy dla Was kilka rad co do zbierania nasion:

·       Nasiona zbierajcie do torebek papierowych lub materiałowych lub zabezpieczamy izolatorami z firanki. Trzymajcie nasiona w suchych warunkach, np. w piwnicy.

·       Szukajcie owoców prawie dojrzałych! Jeśli chodzi o owoce mięsiste, zbieramy nasiona w całości, suszymy na świeżym powietrzu. Można rozetrzeć na drobnym sitku.

·       Jeśli zbieramy nasiona i chcemy wysiać rośliny na wiosnę, kiełkowanie może być nierównomierne, warto zatem przechłodzić nasiona – wysiać w piasku i przetrzymać w lodówce przez 2-3-4 tygodnie.

·       Skaryfikacja to celowe uszkodzenie nasion, np. poprzez przetarcie papierem ściernym – kiełkowanie jest wtedy bardziej równomierne i silne. Namaczanie także może przyspieszyć kiełkowanie.

·       Ważne jest wyczyszczenie nasion z materii organicznej – w pozostałościach znajduje się dużo grzybów, które mogą hamować kiełkowanie.

Po przechowywaniu wystarczy wysypać nasiona na rękę, i są one gotowe do użycia. A Wy? Przygotowujecie na wiosnę własną mieszankę nasion? Koniec września to dobry moment na zebranie np. wrotyczu.

Bądźcie z nami na następnych wydarzeniach #OgrodyGaerten!

 

Fragment warsztatu nagrany jest na profilu Facebook Ogrodów.

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!