Aktualności

List informacyjny nr 22: Domki dla murarek - warsztat dla dzieci 6-10 lat

W Polsce żyje ponad 500 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest oczywiście pszczoła miodna. Większość polskich pszczół jest mała, żyje samotniczo i nie tworzy kolonii. Po czym rozpoznać pszczołę? Ciało pszczoły jest silnie owłosione, a najbardziej puszyste są trzmiele! Włoski są potrzebne do przenoszenia pyłku.

Pszczoły poszukują gniazd w postaci gotowych dziurek. Wyściełają je kawałkami liśćmi – miesierki potrafią wycinać kawałki liści. Pszczoła znosi do gniazda pyłek z wielu setek kwiatów, zlepia pyłek ze swoją śliną, składa jajeczko na kuli z pyłku nektaru i tworzy kolejną komorę. W słomce bambusowej / trawie nawet 5-6 pszczół może narodzić się w kolejnym roku.

Domek dla zapylaczy według nas:

·         najważniejszy jest dach, żeby deszcz nie padał do środka domku;

·         trzcina / bambus – rurka nie musi być bardzo gruba. Niektóre pszczoły preferują węższe, inne szersze domki; Ważne, żeby bambusowe rurki nie miały prześwitu – pszczołom nie będzie wiało! Pamiętajmy, żeby kolanka rurek umieścić z jednej strony domku.

·         brzozowe kłody nawiercone – nożycówki lubią gniazdować w takich drewnianych szczelinach

·         zaplatamy sznurek półnaturalny od spodu domku; na górze wiążemy, żeby można było zawiesić domek.

Domki / hotele dla pszczół można podziwiać np. w Ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Warsztat poprowadził Mateusz Skłodowski – botanik i ekolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośnik kompostu i rodzimej flory. Współpracuje z Ogrodem Botanicznym UW gdzie tworzy pracownię edukacji przyrodniczej. Poza Ogrodem można spotkać go w grądach, na łąkach i torfowiskach obszarów Natura 2000 gdzie prowadzi inwentaryzacje botaniczne. Z pomocą nauki i własnych pasji szerzy świadomość i wrażliwość ekologiczną.

Link do filmu: http://ogrody-polsko-niemieckie.pl/artykuly.html/#movies

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!