Aktualności

List informacyjny nr 21: Darowizna Wspólnoty Rotariańskiej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Z inicjatywy niemieckiego dyplomaty Frieda Nielsena, wraz z partnerami strategicznymi – Ambasadą Niemiec w Polsce, miastem stołecznym Warszawa, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, polskimi i niemieckimi partnerami – w Parku Skaryszewskim w Warszawie powstają Ogrody Polsko-Niemieckie.

Do misji niemieckojęzycznego Rotary Club Warszawa Goethe należy realizowanie zadań z obszaru współpracy polsko-niemieckiej, ochrona środowiska oraz zrównoważony rozwój. Naturalne było zatem zaangażowanie w inicjatywę i przejęcie symbolicznego patronatu nad Ogrodami jako miejscem przyjaźni, który łączy ludzi.

Jako symbol tej przyjaźni Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier zainaugurował otwarcie Ogrodów podczas swojej wizyty 6 czerwca 2018 roku. Zasadził tu własne drzewo, grab pospolity Carpinus betulus ‘Fastigiata’.

Celem inicjatywy jest stworzenie cichego i przyjaznego miejsca do refleksji i spędzania wolnego czasu na łonie natury wkomponowanej w gęsto zabudowaną część Warszawy.

Pierwszy wspólny rotariański projekt w Ogrodach Przyjaźni Polsko-Niemieckiej objął darowiznę na budowę najwyższej w Polsce huśtawki, która znajduje się tam w tak zwanym „Ogrodzie do nieba”. Huśtawka kołysze się symbolicznie na osi Warszawa – Berlin, jest wspaniałą i intensywnie wykorzystywaną – nie tylko przez dzieci – atrakcją w Ogrodach Polsko-Niemieckich.

Nic więc w tym dziwnego, że uroczyste przekazanie prezydentury odbyło się tym razem właśnie tu. 28 czerwca 2020 roku Ogrody zgromadziły z tej okazji ponad 50 Rotarian RC Warszawa Goethe oraz ich przyjaciół. Po prezentacji najważniejszych wydarzeń mijającego roku przez ustępującego prezydenta Joachima Franke, prezydentura oraz tradycyjny klubowy łańcuch zostały uroczyście przekazane Alexandrowi Heineltowi, nowemu prezydentowi klubu na rok 2020/2021.

Podczas spotkania do klubu uroczyście przyjęto czterech nowych członków, jak również odbyło się symboliczne przekazanie „Rotariańskiej Ławki” przedstawicielce dzielnicy Praga-Południe, pani Małgorzacie Czerniakowskiej. Ławka zainstalowana w Ogrodach jest wspólną darowizną Klubów Rotary: Warszawa Goethe, Mettmann, Berlin Mickiewicz i Berlin Zitadelle, a także ICC Niemcy-Polska i naszego przyjaciela Frieda Nielsena.

Przekazanie służby w Ogrodach było również okazją do zaprezentowania działalności w nadchodzącym roku. Szczególnie miłą inicjatywą była darowizna piłki nożnej sygnowanej ręcznie przez Łukasza Podolskiego w ramach projektu "Arche/ARKA" (miejsce nauki dla pokrzywdzonych przez los dzieci z Pragi) jako głównej nagrody licytacji na kolejnym koncercie charytatywnym Rotary Club Warszawa Goethe.

Źródło: RC Warszawa Goethe

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!