Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie rozstrzygnięty!
28 grudnia 2021
„Zoja” - współczesna forma architektoniczno–rzeźbiarska wykorzystująca zjawisko iluzji optycznej, została wybrana decyzją Jury zwycięską pracą w otwartym konkursie na koncepcją i wykonanie obiektu sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich. Autorka projektu, Ksenia Makała otrzyma na jego realizację 100 tysięcy złotych.
W skład Jury weszli przedstawiciele opiekuna Ogrodów, a zarazem organizatora konkursu - Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Cornelius Ochmann, Robert von Rimscha – Kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie, reprezentantki darczyńców prywatnych Ogrodów - Małgorzata Bojańczyk i sponsora Ogrodów, Mercedes-Benz Polska - dr Ewa Łabno-Falęcka oraz reprezentujący Miasto Warszawa Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy; Izabela Szostak-Smith, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy i Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków Urzędu m.st. Warszawy. Jurorzy oceniali nie tylko walory artystyczne i przekaz, zgodny z ideą i tematyką Konkursu, ale także możliwość realizacji oraz użyteczność dla osób korzystających z Ogrodów.
Kierując się tymi kryteriami przyznali główną nagrodę projektowi „Zoja” autorstwa Kseni Makały, pochodzącej z Katowic młodej architektki wnętrz oraz artystki sztuk wizualnych. Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano projektom: „Antymur 2022” Grzegorza Klamana oraz „Razem i obok siebie” autorstwa zespołu w składzie Xawery Wolski, Wojciech Kolęda oraz Piotr Grochowski.
- Rzeźba zrealizowana w oparciu o zwycięski projekt stanie się swoistym oknem, łączącym przestrzeń ogrodu z perspektywą Jeziorka Kamionkowskiego. Obiekt zachęca do interakcji angażującą formą. Zaprasza wręcz do tego, aby na nim usiąść albo wykorzystać iluzję okręgu jako ramę do zdjęcia podczas rodzinnego spaceru. – mówi Izabela Szostak-Smith, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy – Wielopłaszczyznowa symbolika koła daje szerokie pole do interpretacji. Forma zmienia kształt w zależności od perspektywy, definiując pojęcie sąsiedztwa jako współtworzenie razem, choć jednocześnie osobno. Materiał pochodzący z recyklingu, z którego zbudowany ma być obiekt, akcentuje spójność z ideą Ogrodów Polsko-Niemieckich, których misją jest ochrona klimatu.
Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku, po podpisaniu przez jego autorkę umowy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na jego powstanie przeznaczono 100 tysięcy złotych pochodzących ze środków niemieckiego MSZ.
Ksenia Makała w roku 2020 obroniła pracę licencjacką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Łączy działalność artystyczną z projektową, realizując projekty w zakresie: architektury, projektowania wnętrz, mebla, scenografii filmowej oraz teatralnej, działań interdyscyplinarnych oraz filmu. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i jej dobrostan. W swoich działaniach wykorzystuje materiały z odzysku. Interesuje ją projektowanie inkluzywne oraz ekologiczne.
Do udziału w konkursie zgłoszono 25 projektów. Wśród uczestników znaleźli się artyści o uznanej już renomie, studenci kierunków artystycznych, architekci, wykonawcy ogrodów, a także odwiedzający Ogrody Polsko-Niemieckie, wrażliwi na sztukę mieszkańcy.
- Konkurs na obiekt sztuki w przestrzeni Ogrodów Polsko-Niemieckich jest ukoronowaniem 5. rocznicy powstania Ogrodów. Wspaniale, że na konkurs wpłynęło tyle prac, nie tylko z Polski, ale i z Niemiec. – podsumowała wydarzenie dr Ewa Łabno-Falęcka.