Aktualności

Komunikat prasowy nr 5: Ogrody Polsko-Niemieckie zmieniają otoczenie Kamionka

Ogrody Polsko-Niemieckie to linearny park o długości prawie 850 metrów położony wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego, przygotowywany przez Ambasadę Niemiec w Warszawie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Za projekt Ogrodów odpowiada studio projektowe Coqui Małachowska Coqui.
Nie ma chyba drugiej tak przyciągającej mieszkańców miasta koncepcji jak połączenie wody, roślinności i małej architektury. Najlepszym dowodem jest gigantyczna frekwencja na oddanej już do użytku północnej części bulwarów wiślanych, ich tocząca się rewitalizacja na południe od Mostu Świętokrzyskiego czy zdobywający coraz większe poparcie plan Parku Centralnego wokół Pałacu Kultury i Nauki. Obie jednak do tej pory dotyczyły lewego brzegu Wisły, projekt Ogrodów Polsko-Niemieckich to pierwsza tego typu inicjatywa skierowana do mieszkańców Pragi-Południe i okolic.

Projekt autorstwa studia projektowego Coqui Małachowska Coqui zakłada rewitalizację istniejącego linearnego parku wzdłuż całego północnego brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, w tym utworzenie sześciu odrębnych ogrodów na wypłaszczeniach terenu na tyłach fabryki Wedla. Jego wejście, usytuowane od Alei Zielenieckiej, obok Teatru Powszechnego, rozpoczyna Ogród Barw – połączenie niskich nasadzeń i drzew, które w zależności od pory roku przechodzą z tonacji zielonej, aż po głęboką czerwień – tu rosnąć będą miłorzęby, ozdobne graby, głogi i jabłonie. Całość dopełniają rozmaite klomby kwiatów i kolorowych, ozdobnych traw – również zaprojektowane tak, aby szczyt ich kwitnienia odbywał się na przestrzeni całego sezonu. Ogród Barw płynnie przechodzi w Aleję Wedla, usytuowaną wzdłuż brzegu jeziora, gdzie z kolei dominuje biel chińskiej wisterii, świdośliwy i powojnika. Tam też zaprojektowano elementy małej architektury miejskiej, pozwalające przysiąść i oddać się kontemplacji.

Układ alej Ogrodu podzielony jest w taki sposób, aby spacerować można było albo wzdłuż Alei Wedla, albo nad samym brzegiem jeziora. Tam też zaprojektowano drewniane molo i wielkie drewniane siedziska, z których można spoglądać na wodę.

Za wejściem od ulicy Lubelskiej zlokalizowany będzie Ogród na Stopniach – otwarte, łukowate forum z szerokimi, stopniowanymi ławami, u podnóża których zbudowany zostanie szeroki, drewniany pomost.

Filozofia Ogrodów Polsko-Niemieckich zakłada stworzenie miejsca o charakterze sprzyjającym wyciszeniu i wytchnieniu. Cały układ architektoniczny zachęca do skierowania wzroku w kierunku jeziora, dzięki czemu pomimo obecności innych ludzi wokoło, doświadczamy subiektywnego odczucia jeszcze większej przestrzeni, która jest tylko do naszej dyspozycji. Jest to świadomy zabieg projektantki, która za pomocą zieleni i geometrii oferuje mieszkańcom swoistą oazę spokoju, tuż obok tętniącego życiem miasta.

Symboliczna inauguracja budowy Ogrodów rozpoczęła się od wkopania pierwszego drzewa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dr Franka-Waltera Steinmeiera i zastępcy prezydenta m. st. Warszawy, Michała Olszewskiego, w czerwcu tego roku. Z założenia jest to tzw. projekt sąsiedzko-społeczny, podjęty przez dyplomację i urzędników miejskich, ale mający na celu przejęcie inicjatywy przez osoby prywatne oraz patronów, którzy mogą dofinansować budowę ogrodu w ramach darowizny na rzecz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt ma zostać oddany do użytku w 2019 roku i poprzedzony będzie otwartymi dla mieszkańców wydarzeniami wieńczącymi przekazywanie im kolejnych etapów Ogrodów.

Szczegóły na stronie: www.ogrody-polsko-niemieckie.plogrody-polsko-niemieckie.pl

Patroni medialni:

Polskie Radio Radio Dla Ciebie, Magazyn Architektura, Magazyn Stolica, NowaWarszawa.pl, Ekologia.pl

Opieka medialna:

SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

Kontakt z Organizatorami:

Fried Nielsen Radca Minister

Kierownik Wydziału Kultury

Ambasada Niemiec w Warszawie

ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa

tel.: +48 22 584 17 60

fried.nielsen@diplo.de 

Magdalena Przedmojska

Biuro organizacyjne w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa

tel.: + 48 22 338 62 73

ogrody@fwpn.org.pl 

Bartosz Milczarczyk

rzecznik prasowy

Urząd m.st. Warszawy

tel. 22 44 333 92,

726 086 525

b.milczarczyk@um.warszawa.pl

Fot. Adam Burakowski

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!