Aktualności

Jesienne wydarzenia w Ogrodach

Jesień to w Ogrodach bardzo intensywny czas. Można sadzić cebule kwiatów, które wzejdą wiosną, dokonywać cięć pielęgnacyjnych, porządkować ogród, choćby grabiąc liście czy naprawiając usterki – tylko prawdziwi ogrodnicy wiedzą, ile to pracy! Jednocześnie jest to czas wyczekiwania na czasowe wygaszenie działalności na zimę, po której... no właśnie, przychodzi wiosna, a wraz z nią nowa nadzieja! Nie inaczej jest w przypadku naszych Ogrodów Polsko-Niemieckich.

Już teraz zapraszamy Państwa do udziału w kolejnych jesiennych wydarzeniach:

  • spacerze botanicznym z Adamem Kaplerem 1.10.2022, godz. 11:00.

Czeka nas feeria niesamowitych barw. Tu złota, polska jesień spotyka się z purpurą i fioletem amerykańskiego Indian Summer, Kaukaz przeplata się z Wyspami Japońskimi; a niemieckie ogrodnictwo podaję rękę polskiemu, by odnowić park w stylu angielskim. Które iglaki gubią igły na zimę, choć nie są modrzewiami? Które orzeszniki są omijane przez wiewiórki? Gdzie rośnie jesion z jednym tylko liściem. Dowiemy się jakie drzewo można nam zastąpić kawę, a jakie współtworzy razem z mszycami miody spadziowe. Zobaczymy, jak gatunki leśne wracają pod okap drzew, a rozbuchane bogactwo kwietnych łąk rozprasza smutek regularnie koszonych trawników. O tej porze łąki kwiatowe przestają się podobać wielu Zwiedzającym – nie inaczej jest w przypadku naszej łąki kwietnej – a jednocześnie właśnie teraz stają się one „hotelem” i „restauracją" dla najwspanialszych ptasich śpiewaków, znikających z parków o rewitalizowanej zieleni. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy nie tylko klangor żurawi lecz również „śpiewy” nietoperzy borowców, gdyż właśnie teraz łączą się w haremy. Nieco uwagi poświęcimy też skaryszewskim sadzawkom. Trze się w nich sporo ryb, choć te najsmaczniejsze dla przedłużenia gatunku musiałyby spłynąć do Morza Sargassowego. Warto sprawdzić czy pan-karolinka pozostaje singlem? Czy może jednak zaleca się do pani-mandarynki?

Spacer realizujemy przy wsparciu Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie.

  • wolontariacie ogrodowym 22 października 2022 o godz 10:00

Podczas wydarzenia będzie można pod okiem współpracującej z FWPN ogrodniczki Ewy Mikulskiej posadzić cebulki kwiatów, dokonać cięć pielęgnacyjnych czy grabić liście. Dzięki Państwa zaangażowaniu Ogrody odrodzą się wiosną jeszcze piękniejsze!

Ten wolontariat realizujemy dzięki zaangażowaniu firmy Deutsche Bank Polska.

Zgłoszenia: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl, +48 22 338 62 73. Liczba miejsc na oba wydarzenia jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Jednocześnie polecamy Państwa uwadze książkę Frieda Nielsena o Ogrodach Polsko-Niemieckich. Mamy jeszcze dostępne egzemplarze tej publikacji. Z radością przypominamy, że książka uzyskała drugie wyróżnienie w konkursie na Niemiecką Książkę Ogrodniczą w marcu 2022 r. Konkurs organizowany jest corocznie przez barona i baronową Süsskind w kilku kategoriach. Tegoroczny konkurs odbył się we współpracy z firmą Stihl. Więcej informacji: https://www.dennenlohe.de/de/wettbewerbe/deutscher-gartenbuchpreis.html

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!