Aktualności

Ogrody Polsko-Niemieckie obchodzą 5te urodziny!

W tym roku mija 5 lat od powstania idei Ogrodów Polsko-Niemieckich w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego na warszawskiej Pradze-Południe. Powstały z inicjatywy niemieckiego dyplomaty, Frieda Nielsena, miłośnika sztuki ogrodów, na wzór Ogrodów Niemiecko-Amerykańskich w Waszyngtonie i Niemiecko-Francuskich w Saarbruecken. Podstawą finansowania była dotacja z niemieckiego MSZ, z biegiem czasu do grona sponsorów i donatorów dołączyły firmy niemieckie w Polsce, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne.   

Polsko-Niemieckie Ogrody to inicjatywa powstała w 2016 roku w ramach obchodów 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku w Bonn.

 

Ogrody obejmują obszar między północnym brzegiem Jeziorka Kamionkowskiego, a Aleją E. Wedla. Rewitalizacja terenu rozpoczęła się w 2017 r. od nowych nasadzeń takich jak m.in. miłorzęby, jarząb Arnolda „Golden Wonder”, żywopłoty z grabu i cisu, modrzewie, rośliny drzewiaste, rośliny cebulowe, historyczne odmiany jabłoni oraz łąka z rodzimymi gatunkami ziołorośli i traw. Jak wszystko w Ogrodach, dobór gatunków ma wymiar symboliczny, bo łączy bogatą tradycję kultury ogrodowej Polski i Niemiec.

W ramach projektu odnowiono nawierzchnię ścieżek, zrewitalizowano jedyną w Warszawie pompę ręczną, a teren wyposażono w estetyczne, naturalnie olejowane ławeczki z drewna pochodzącego z certyfikowanych plantacji. W części nazwanej „Ogród do Nieba”, stanęła największa w Polsce huśtawka. Wszystkie prace odbywają się pod okiem architekta zieleni, z poszanowaniem ekosystemu Parku Skaryszewskiego oraz uwzględnieniem potrzeb mieszkańców i odwiedzających. Okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w regularnych konsultacjach dotyczących projektu.

Ogrody Polsko-Niemieckie realizowane są w partnerstwie strategicznym przez Ambasadę Niemiec w Warszawie, Miasto Stołeczne Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. W działania zaangażowane są osoby prywatne, firmy niemieckie działające w Polsce, m.in. Wedel, Siemens, Mercedes-Benz, T-Mobile, mBank, Bosch, Pepsico oraz fundacje, np. Heinrich Boell Stiftung i Rotary Club.

 

 

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!