Wesprzyj nas PL / DE Menu

List informacyjny nr 12: Pierwszy etap prac w Ogrodach Polsko-Niemieckich zrealizowany

W piątek, 19 października odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej części Ogrodów Polsko-Niemieckich. W spotkaniu udział wzięli Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy, Knut Abraham, zastępca ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Tomasz Kucharski oraz Jarosław Karcz, burmistrzowie Pragi-Południe oraz Klara Geywitz, członkini Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

–  Świętujemy dziś zakończenie pierwszego etapu prac. Z pomysłem założenia Ogrodów zwrócił się dwa lata temu do władz naszego miasta Ambasador Niemiec, pan Rolf Nikel, pragnąc stworzyć w Warszawie niebanalny symbol przyjaźni polsko-niemieckiej. Teraz możemy podziwiać efekty i cieszyć się, że mieszkańcy otrzymali kolejny piękny zielony teren. Mogą nie tylko wypoczywać, ale też, w ramach organizowanych tu wolontariatów,  dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie – powiedział Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy.

- Krótka historia Ogrodów Polsko-Niemieckich to historia sukcesu. Inicjatywa Ambasady Niemiec w Warszawie i miasta stołecznego Warszawa przerodziła się w największe polsko-niemieckie przedsięwzięcie publiczno-prywatne i modelowy projekt współpracy międzynarodowej w Warszawie. Pierwsze dwa gingko biloba szybko rozrosły się we wspaniałe miejsce, które wkrótce kwitnąć będzie roślinami w czerwonych, białych, złotych i czarnych barwach narodowych. Proszę wyobrazić sobie, jak trudno znaleźć w naturze czarny kolor z flagi Niemiec – dodaje Klara Geywitz, członkini Zarządu FWPN.

Celem inicjatywy jest odnowienie parku Skaryszewskiego wzdłuż całego północnego brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, w tym utworzenie sześciu ogrodów na wypłaszczeniach na tyłach fabryki Wedla. Ogrody Polsko-Niemieckie są projektem sąsiedzko-społecznym, zainicjowanym przez Warszawę i Ambasadę Niemiec, a realizowanym we współpracy z zaangażowanymi ekologicznie osobami prywatnymi i przedstawicielami biznesu.

Nowa, zielona przestrzeń

Pierwszy z ogrodów, Ogród Barw, to połączenie niskich nasadzeń i drzew, które w zależności od pory roku przechodzą z tonacji zielonej, aż po głęboką czerwień. Będą tu rosły miłorzęby, ozdobne graby, głogi i jabłonie. Całość dopełniają rozmaite klomby kwiatów i kolorowych, ozdobnych traw – również zaprojektowane tak, aby kwitły na przestrzeni całego sezonu. Część starannie dobranych roślin w naturalny sposób oczyści wodę w parku. W promenadzie usytuowanej wzdłuż brzegu jeziorka dominuje z kolei biel chińskiej wisterii, świdośliwy i powojnika. Wzdłuż brzegu wody ustawiono drewniane ławki, aby goście odpoczywający w parku mogli na chwilę oderwać się od codziennego, szybkiego tempa życia. Kształt Ogrodów był konsultowany z mieszkańcami i przygotowany we współpracy z firmą Urbanistyka i architektura krajobrazu Coqui Małachowska Coqui.

Ogrody Polsko-Niemieckie obok Niemiecko-Francuskiego Ogrodu Saarbrücken i Niemiecko-Amerykańskiego Ogrodu Przyjaźni w Waszyngtonie są trzecim takim projektem na świecie. Powstają jako miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wspólnym spotkaniom lokalnych mieszkańców. Docelowo, w przyszłym roku powstanie tu zaciszna, pełna spokoju przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych i warsztatów ekologicznych.

Symboliczna inauguracja budowy Ogrodów rozpoczęła się od wkopania pierwszego drzewa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dr Franka-Waltera Steinmeiera, i zastępcy prezydenta m. st. Warszawy, Michała Olszewskiego, w czerwcu tego roku. Prace nad Ogrodami trwają, wciąż jednak można dołączyć do grona Mecenasów. Więcej szczegółów dostępne jest na stronie www.ogrody-polsko-niemieckie.pl.

 

Fot. Adam Burakowski

Kontakt

SILJA WAIBEL

Kierownik Wydziału Kultury

Ambasada Niemiec w Warszawie

ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa

Tel.: +48 22 584 17 60
silja.waibel@diplo.de

Magdalena Przedmojska

Biuro organizacyjne w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa

Tel.: + 48 22 338 62 73

ogrody@fwpn.org.pl

Nasze konta bankowe
Wesprzyj nas

Darowizny w PLN

IBAN: PL 16 1140 1010 0000 5307 9800 1006
Właściciel konta: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Darowizny w EUR

IBAN: PL 43 1140 1010 0000 5307 9800 1005
Właściciel konta: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

mBank SA SWIFT: BREXPLPW

Tytułem: Darowizna dla FWPN na projekt „Ogrody Polsko-Niemieckie” nr 59/2017/MP
Po dokonaniu przelewu prosimy wysłać mail z informacją o darowiźnie i Państwa danymi kontaktowymi na: ogrody@fwpn.org.pl.