Aktualności

Komunikat prasowy nr 9: Mecenasi Ogrodów Polsko-Niemieckich posadzili drzewa w Ogrodach Polsko-Niemieckich

Pięć nowych drzew zostało objętych patronatami Mecenasów, znamienitych Darczyńców prywatnych Ogrodów Polsko-Niemieckich. W sobotę 26 września 2020 r. swoje drzewa zasadzili: pan Markus Baltzer (jarząb na wejściu od ul. Międzynarodowej; drzewo zasadzone w imieniu państwa Anny i Markusa Baltzerów), pani Małgorzatę Bojańczyk z rodziną (jarząb na wejściu od ul. Międzynarodowej), pani Anna Chojnacka (jabłoń ozdobna przy Ogrodzie do Nieba), pani Jolanta Pietrykowski, Neuss (wiśnia piłkowana przy Ogrodzie do Nieba). Dodatkowo Mecenat nad modrzewiem europejskim zasadzonym we wcześniejszym etapie rewitalizacji przy Al. Zielenieckiej objęły panie Ewa i Hanna Żarnowieckie. Modrzew został podlany przez Mecenaski.

Przy tej okazji warto przypomnieć historię sadzenia w Alei Wedla. Aleję Przyjaciół, grabową aleję zlokalizowaną na tyłach fabryki LOTTE Wedel, zapoczątkował Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, sadząc w Ogrodach grab pospolity 6 czerwca 2018 roku. Za nim na objęcie mecenatu zdecydowały się osoby prywatne, rodziny, przyjaciele, stowarzyszenia. Pierwsze duże sadzenie odbyło się 14 września 2018 roku.

W dalszej części wydarzenia Mecenasi wraz z architektką krajobrazu i autorką koncepcji Ogrodów panią Izabelą Małachowską-Coqui zwiedzili nowo posadzoną łąkę kwietną przy apartamentowcu przy ul. Grochowskiej. Posadzone polskie i niemieckie odmiany to: Kosztela (XVII w.) - ulubione jabłko królowej Marysieńki. Jej owoce dojrzewają w październiku, ale mogą być przechowywane do grudnia. Nazwę „Kosztela” nadał tej odmianie prawdopodobnie król Jan III Sobieski, ponieważ po zbiorach okazało się, że owoców jest „kosz tylko”. Kosztela osiągnie w Ogrodach ponad 10 metrów wysokości!; Ananas berżenicki (II poł XIX w.) to odmiana odnaleziona przez prof. Hrebnickiego w Bereżnikach koło Dukszt. Jest to odmiana letnia i ma owoce gotowe do zbioru i spożycia już w sierpniu; Landsberska (ok. 1850 r. Landsberg/Gorzów Wlk.) to jesienna odmiana o soczystych i aromatycznych owocach nadająca się do zbioru we wrześniu; Grochówka Wielka - (ok. 1750 r.) to pierwsza z zimowych odmian niemieckich o owocach deserowych, doskonałych na przetwory. Owoce zebrane w końcu października są dobre do spożycia w styczniu, a przechowywać można je do czerwca. Dawniej przechowywano je w kopcach, jak ziemniaki. Owoce odmiany Żeleźniak (ok. 1600 r. Bawaria) nadają się na przetwory (soki, wina), a wiosną jako owoc deserowy. W dawnych czasach dodawano jabłka tej odmiany do kwaszenia kapusty. Zbiór ma miejsce w październiku, a przydatności do spożycia owoce nabierają od stycznia.

W tej chwili w Ogrodach Polsko-Niemieckich zasadzone są 24 drzewa Mecenasów. Należą do nich: Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Anna i Markus Baltzer, Małgorzata Bojańczyk z rodziną, Anna Chojnacka, Familie Jäger Linn, Warschau/Washington D.C., Sebastian i Fabian Kern, Lions Clubs International - Kluby Lions z Warszawy, Fried-Hansel Nielsen, dr Bodo Nolte, współpracownik Ambasady Niemiec w Warszawie, Als Zeichen der Freundschaft - Fam. Ordon, Jolanta Pietrykowski, Neuss, Iwona i/und Matthias Renz, Stefan und Kola, Holger Stoltenberg-Lerche, Hermann Graf von Pückler und Elke Gräfin von Pückler, Schloß Branitz, Małgorzata Ławrowska und dr Johannes von Thadden, Till Warwas, YPIN, Mariola Zmijewski, Meerbusch & Olaf Stoltenberg-Lerche, Neuss, Ewa i Hanna Żarnowieckie, Olga Żmijewska, Idzbark, Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce, Evangelische Kirche in Hessen und Nassau, Evangelische Kirche von Westfalen, Garden Club of Bavaria.

Po sadzeniu do Mecenasów dołączyła grupa wolontariuszek i wolontariuszy z firm partnerskich, którzy wzięli udział w dorocznych pracach porządkowych. To już dziewiąty wolontariat Ogrodów Polsko-Niemieckich. W imieniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zgromadzonych powitała pani Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Pracę wolontariuszek i wolontariuszy wsparła po raz kolejny pani Izabela Szostak-Smith, zastępca burmistrza Pragi-Południe, która między innymi zakładała na drzewa w Ogrodach siatkę chroniącą je przed bobrami, a także dosadzała cebule na rabacie w Ogrodzie Barw. W małym wolontariacie, którego liczbę uczestników ograniczyliśmy ze względu na pandemię, udział wzięło 25 osób.

Podczas wydarzenia do partnerów miała dołączyć także grupa uczniów Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie, która miała wziąć udział we wspólnym projekcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Instytutu Goethego pt. Earth Speakr. Niestety jednak z powodu podejrzenia COVID-19 udział szkoły w projekcie został odwołany. Eart Speakr to projekt, w którym uczniowie nagrywają krótkie wiadomości do planety, skierowane do dorosłych – polityków, decydentów. Więcej informacji znaleźć można na stronie: https://earthspeakr.art/.

Więcej o projekcie:
www.ogrody-polsko-niemieckie.pl/
www.facebook.com/OgrodyGaerten
Kontakt:
Magdalena Przedmojska
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
tel. (22) 338 62 73
ogrody@fwpn.org.pl

Fot. Adam Burakowski

Newsletter

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera,
aby dowiadywać się o nowych wydarzeniach i nie tylko!